greatmoments

Alla inlägg den 9 maj 2025

Av Jens Larsson - Fredag 9 maj 17:36

Det finns en tyst visdom i kontraster. Livet är inte ett konstant tillstånd, utan en rytm av uppgångar och nedgångar, rikedomar och förluster, eufori och sorg. Vi lär oss att uppskatta värme först efter att ha frusit. Vi förstår trygghet först när vi upplevt oro. Det är just i skuggorna som ljuset får sin betydelse. Och det är först när vi har smakat bitterheten i motgång som vi fullt ut kan känna sötman i framgång.


Att bara jaga det positiva, att försöka isolera sig från allt som skaver och skär, leder sällan till verklig lycka. Det skapar snarare en tunn, ytlig upplevelse av livet. Den typen av lycka saknar djup. För utan nersidan – vad mäter vi då lycka mot? Vad betyder frihet om vi aldrig känt oss fast? Vad betyder överflöd om vi aldrig saknat något?


Det är när vi lever spartanskt, när vi tvingas göra med lite, som vi lär oss se vad som verkligen är nödvändigt. Det är där grunden läggs, och när vi senare får uppleva lyx – oavsett om det handlar om materiella ting, fri tid eller emotionellt överflöd – så upplevs det inte bara som en tillgång, utan som en belöning, något meningsfullt. Omvänt, om vi ständigt lever i överflöd förlorar det sin laddning, och vi blir bedövade för det som skulle ha gett glädje.


Lycka som inte har fått växa fram ur sorg, blir ofta skör. Den saknar rötter. Den första riktiga soliga vårdagen känns så omvälvande vacker just för att vi uthärdat månader av gråhet. Den är inte bara varm – den är meningsfull. På samma sätt blir inte den djupa skrattstunden med en vän bara rolig, den är läkande, för den kontrasterar mot ensamhet eller kamp.


Människan behöver hela spektrat. Vi är inte skapta för att leva i ständig komfort. Själens utveckling kräver friktion. För varje gång vi går igenom något svårt, vidgas vår förståelse. Vi kan känna med andra, vi kan förstå nyanser, vi kan vara tacksamma. Kontrasten mellan mörkt och ljust ger oss perspektiv, och perspektiv är det som gör oss mänskliga.


Att mixa är inte bara en strategi – det är en nödvändighet för ett rikt inre liv. Ett liv där det finns plats för både stillhet och storm, för enkelhet och extravagans, för skratt och tårar. Det är i pendlingen mellan dessa tillstånd som själens landskap växer, där vår karaktär formas och där vår livskänsla fördjupas.


#kontraster #lycka #välmående

Tidigare månad - Senare månad

Presentation

Det finns ögonblick i livet som är värda att spara. En del sparar kanske bara de riktigt stora ögonblicken, som när man gifter sig, får barn eller åker på en resa. Många glömmer kanske att det finns små ögonblick även i vardagen som är värda att spara. Gr

Fråga mig

0 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards